Nasze publikacje

Najnowsze


finanse, ekonomia, pieniądz, cypr, offshore, optymalizacja podatkowa

Niby mały, ale może wiele
Planowanie własnego biznesu jest warunkiem koniecznym do tego, by skutecznie rozpocząć swoją działalność gospodarczą.

Nigdy nierozważne posunięcia nie dawały dobrych rezultatów, dlatego też z góry można założyć, że biznes plan, który nigdy w pełni planem nie był, nie ma szans na przetrwanie w bezwzględnym świecie wolnego rynku. 
Zaskakujące jednak może być niewielkie studiów porównawcze państw, pod względem przyjazności podatkowej dla przedsiębiorcy. O tym jaka jest sytuacja w Polsce każdy doskonale wie. Nie każdy jednak potrafi wskazać państwo europejskie, które oferuje najlepsze warunki na rozpoczęcie samodzielnej działalności gospodarczej. Anglia? Niemcy? Zdecydowanie nie. 
Maleńki kolos
Otóż swoistym rajem podatkowym dla biznesmena (zwłaszcza tego początkującego) jest Cypr. Ze względu na informacje, które za moment podam, warto zastanowić się czy własne planowanie podatkowe opracować właśnie pod grunt cypryjski. Otóż w tamtejszym świecie istnieje jedna z najwyższych stawek kwoty wolnej od opodatkowania. Jest to - uwaga! - 19.500 tysięcy euro, czyli - przeliczając na nasze - około 80000 tysięcy złotych. Jeżeli nie możemy mówić w tym przypadku, że jest to raj podatkowy dla firm na Cyprze, to raczej nie moglibyśmy tego powiedzieć również o każdym innych państwie. Żeby tego wszystkiego było mało, Cypryjczycy cieszą się jednymi z najniższych podatków dochodowych. Jeżeli już przyzwyczaiłeś się do polskich przerażających stawek, to  przygotuj się na prawdziwy szok. Otóż stawka podatku dochodowego na Cyprze wynosi dla osób prawnych jedynie 10%. Dziesięć procent. Tak, rozumiem, to potrafi zdemotywować. 
Co robić? Jak żyć?
Co w takim niesprawiedliwym świecie może zrobić zwykły, szary człowiek? Albo starać się "rozpychać łokciami" w polskich realiach, albo próbować odnaleźć swoje biznesowe miejsce w innych świecie.

Zdjęcia naszego reportera


finanse
ekonomia
pieniądz
cypr
offshore
optymalizacja podatkowa